skip to Main Content
George Takes JV Tourney Title At Harrisonville

The JV wrestling team traveled to Harrisonville for a tournament Saturday. Wyatt George led Republic with a first-place finish at 106. Full results are below.

JV 106A
Wyatt George’s place is 1st and has scored 26.0 team points.

Round 1 – Wyatt George (Republic) won by forfeit over Noah Riley (Pleasant Hill) (FF)
Round 2 – Wyatt George (Republic) won by fall over Ryan Jakes (Butler) (Fall 1:25)
Round 3 – Wyatt George (Republic) won by fall over Nathan Wishne (Lee`s Summit) (Fall 0:00)
Round 4 – Wyatt George (Republic) won by fall over Braylin Brooks (Nevada) (Fall 1:11)
Round 5 – Wyatt George (Republic) won by fall over Jeremiah Boone (Smithville) (Fall 2:40)

JV 120A
Dominick Famiano’s place is 2nd and has scored 10.0 team points.

Round 1 – Dominick Famiano (Republic) won by decision over Clint Rhodes (Harrisonville) (Dec 4-2)
Round 2 – Zach Landsberg (Odessa) won by decision over Dominick Famiano (Republic) (Dec 3-2)
Round 3 – Dominick Famiano (Republic) won by decision over Logan Yoder (Holden) (Dec 5-3)

JV 126A
Brandon Cron’s place is 2nd and has scored 10.0 team points.

Round 1 – Brandon Cron (Republic) won by fall over Ty Sarrett (Smithville) (Fall 3:39)
Round 2 – Chayton Kellum (Oak Grove) won by fall over Brandon Cron (Republic) (Fall 1:47)
Round 3 – Brandon Cron (Republic) won by fall over Christian Bowman (Pleasant Hill) (Fall 0:00)
Round 5 – Brandon Cron (Republic) won by decision over Trevor Riley (Odessa) (Dec 8-3)

JV 145A
Isaac Collyott’s place is 3rd and has scored 6.0 team points.

Round 2 – Isaac Collyott (Republic) won by fall over Dakota Robison (Knob Noster) (Fall 0:39)
Round 3 – Corbin McCully (Monett) won by fall over Isaac Collyott (Republic) (Fall 0:00)
Round 4 – Jerome Tyler (Raytown) won by fall over Isaac Collyott (Republic) (Fall 0:35)
Round 5 – Isaac Collyott (Republic) won by major decision over Dillion Dixon (Butler) (Maj 12-0)

JV 145B
Brock Davis’s place is 4th and has scored 1.0 team points.

Round 1 – Brody Armstrong (Oak Grove) won by fall over Brock Davis (Republic) (Fall 1:19)
Round 2 – Jonathan Tipton (Grain Valley) won by fall over Brock Davis (Republic) (Fall 2:29)
Round 3 – Brock Davis (Republic) won by decision over Skyler Johnson (Lee`s Summit) (Dec 22-15)
Round 4 – Kalen Morris (Nevada) won by fall over Brock Davis (Republic) (Fall 3:40)

JV 145C
Michael Bailey’s place is 3rd and has scored 7.0 team points.

Round 1 – Michael Bailey (Republic) won by fall over James Collins (Warrensburg) (Fall 1:49)
Round 3 – Zayne Schroeder (Knob Noster) won by fall over Michael Bailey (Republic) (Fall 0:00)
Round 4 – Aiden Krahn (Smithville) won by decision over Michael Bailey (Republic) (Dec 8-2)
Round 5 – Michael Bailey (Republic) won by fall over Colby McAllister (Oak Grove) (Fall 2:42)

JV 182A
David Honeycutt’s place is 3rd and has scored 7.0 team points.

Round 1 – Raymond Robinson (Butler) won by fall over David Honeycutt (Republic) (Fall 2:25)
Round 3 – Carson Miller (Harrisonville) won by fall over David Honeycutt (Republic) (Fall 0:00)
Round 4 – David Honeycutt (Republic) won by fall over Tyler Hoffman (Lee`s Summit) (Fall 1:07)
Round 5 – David Honeycutt (Republic) won by fall over Lentrayle Brown (William Chrisman) (Fall 3:00)

JV 220A
Isaac Gyles’s place is 4th and has scored 11.0 team points.

Round 1 – Isaac Gyles (Republic) won by fall over Logan Anderson (Harrisonville) (Fall 0:26)
Round 2 – Gavin Bell (Warrensburg) won by decision over Isaac Gyles (Republic) (Dec 5-0)
Round 3 – Zach Cochran (Lee`s Summit) won by fall over Isaac Gyles (Republic) (Fall 0:00)
Round 4 – Trenton Day (Holden) won by fall over Isaac Gyles (Republic) (Fall 1:57)
Round 5 – Isaac Gyles (Republic) won by injury default over Elijah Malcom (Raymore-Peculiar) (Inj. 0:29)

Leave a Reply

Back To Top